Tvarūs namai ir laisvalaikis: ką pakeisti, norint gyventi pagal „zero waste“?

Tvarūs namai

Kuo toliau, tuo labiau visi kalba apie atsakingą gamybą ir vartojimą, kuris dar vadinamas „zero waste“ filosofija. Nenuostabu, kad apie tai imta itin garsiai kalbėti, kai gamybos pramonė tiek įsisiautėjusi, o žmonių vartotojiškumas netelpa į jokius rėmus. Norint prisidėti prie planetos apsaugojimo ir palaikyti „zero waste“ filosofiją, galima pradėti nuo savęs ir savo namų. Taigi, ką daryti, kad savo namus galėtumėte vadinti tvariais?

Pradėti jau seniai reikėjo nuo atliekų rūšiavimo. Tai pirmasis žingsnis, kurį tenka žengti. Na, o toliau savo aplinkoje reikėtų pasirūpinti mažiau vartotojiškais daiktais. Tada sukursite tvarius namus. Kaip tai padaryti?

Virtuvės zona – labai svarbi

Bene daugiausia atliekų „gimsta“ sukantis virtuvėje. Ar vis dar turite pasislėpę vienkartinių plastikinių šiaudelių ir kaskart juos panaudoję išmetate? Vertėtų įsigyti daugkartinius. Taip ir sutaupysite, ir sumažinsite išmetamo plastiko kiekius. Lygiai taip pat ir vienkartiniai plastikiniai indai bei įrankiai jūsų sode. Verčiau nusivežkite senus, namuose jau nebenaudojamus indus.

Indus dažnas lietuvis taip pat dar plauna su įprastomis kempinėlėmis, kurias reikia tikrai dažnai keisti. „Zero waste“ prekių parduotuvės gali pasiūlyti medinius šepetėlius indams plauti, puodų ir keptuvių, vaisių ir daržovių plovimo šepečius. Tokie gaminiai tarnauja tikrai ilgai, be to ant jų nelieka tiek bakterijų, kiek paprastose kempinėlėse, todėl metas pagalvoti apie įpročių atnaujinimą.

Rinkitės ir ekologiškas daugkartines šluostes, tuomet nereikės naudoti krūvos skirtingų chemija prikvepintų vienkartinių servetėlių.

Na, ir turbūt jau tikrai esate girdėję apie bičių vaško drobeles. Jos šaldytuve pakeis maistinę plėvelę, įvairias plastikines vienkartines dėžutes, o gaminiai ilgiau laikysis švieži. Sąlytis su natūralia bičių vaško drobele nepakenks maisto produktams.

Grožio procedūroms – daugkartinės priemonės

Lygiai taip pat, kaip virtuvėje, taip ir jūsų vonioje tikriausiai apgyvendinta nereikalingų priemonių, kurios dažnai keičiamos naujomis. Norint gyventi tvariai, susitvarkyti reikės ir vonioje, taip pasirūpinsite tvaria higiena.

Jei naudojate vienkartinius plastikinius skutimosi peiliukus, pakeiskite juos bambukiniais, o geriausia – įsigykite daugkartinį metalinį skustuvą, kuris tarnaus jums visą amžinybę. 

Vietoje krūvos makiažo valiklių, vatos padelių, galima rinktis daugkartines makiažo šluostes arba padelius. Jie ne tik tausos aplinką, bet ir veidą apsaugos nuo papildomų medžiagų.

Muilą rinkitės natūralų, be plastikinės pakuotės, o dantų šepetėlį – bambukiniu kotu ir natūraliais šereliais. 

Dar vienas planetos kenkėjas – dezodorantas. Pasistenkite pasirinkti natūralų, be aerozolių, plastiko, kuris bus žymiai naudingesnis ir jūsų kūnui. O vietoj įvairių šampūno buteliukų galima įsigyti kietojo šampūno, kuris primins muilo gabalėlį ir bus supakuotas popierinėje dėžutėje.

Na, ir, žinoma, menstruacinės taurelės. Per metus net viena moteris sunaudoja tikrai daug higieninių įklotų bei tamponų, todėl menstruacinė taurelė bus ir pigesnė, ir aplinką tausojanti alternatyva.

Laivalaikiu atsipalaiduoti nereikėtų

Nors keliaujant, laisvalaikį leidžiant gamtoje ir norisi užsimiršti viską, kas kuria pareigos jausmą, būtent čia to daryti ir nereikėtų. Turistaujant ir keliaujant paliekame daugiausiai šiukšlių. Taigi be to, kad sutvarkysite savo vonios ir virtuvės erdvę, jums reikės atkreipti dėmesį ir į tvarų laisvalaikį

Pradėkime nuo vienkartinių kavos puodelių. Kiek jų esate nusipirkę degalinėse? Šiuos neekologiškus puodelius galite pakeisti daugkartiniais medžio pluošto arba bambuko puodeliais. Kavą degalinėje jums tikrai leis piltis į savo puodelį. O įsigijus karštiems gėrimams skirtą termosą, kavą galėsite pasiimti iš namų ir sutaupysite nemažai pinigų.

Jei mėgstate gamtoje gaminti maistą, pirmiausia nepamirškite susitvarkyti savo turistavimo vietą, antra – įsigykite bambukinius stalo įrankius ir daugkartines lėkštes. Juos galėsite naudoti tikrai ilgai, o išplauti galėsite namuose.

Ir nepamirškite, tvarumas – tai ne tik mažesnis vartojimas. Šiandien į parduotuvę vos vieną kilometrą vykote automobiliu? Rytoj pasistenkite tą kilometrą nueiti pėsčiomis.


Senesnis įrašas Naujesnis įrašas


Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti